Kira sözleşmeli Türkiye’de oturma izni

Kira sözleşmeli Türkiye’de oturma izni

Kira Sözleşmeli Türkiye Oturma İzni Artık Mevcut Değil
Şimdiye kadar yabancılar kira sözleşmesi ile Türkiye'de oturma izni alabiliyorlardı. Ancak İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı (İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı) kararıyla yeni bir düzenleme hayata geçirildi. Kira sözleşmesi ile artık oturma izni alınmayacaktır.

Kira Sözleşmeli Türkiye Oturma İzni Artık Mevcut DeğilTurist oturma izni olarak daha önce kira sözleşmeleri yabancılara Türkiye'de 90 günden fazla kalma hakkı veriyordu. Ancak artık yabancıların Türkiye'de oturma izni başvurusunda bulunmak için bir mülk satın alması gerekiyor . 

Öte yandan 27 Nisan itibarıyla gayrimenkul yatırımı ile ikamet izni için de yeni bir alt sınır belirlendi. Genelgeye göre hem ekspertiz raporu hem de gayrimenkul satış fiyatının (tapu fiyatı) minimum olması gerekiyor. büyükşehirlerde 75.000 USD , diğer bölgelerde en az 50.000 USD'dir  .

Bu nedenle yabancı yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği Antalya, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde ekspertiz raporu değeri ve gayrimenkul satış bedeli (tapu fiyatı) en az 75.000 USD olmalıdır.

Ekspertiz raporundaki değer 75.000 USD'nin üzerinde ancak tapu değeri bu tutarın altında ise tapudan ikamet izni verilmez. Bu durumda bunun yerine turist ikamet izni verilebilir.

Not: 27 Nisan 2022 tarihinden önce tapularını alanlar bu yeni düzenlemeden muaf tutulacaktır.

Kapsamlı hizmetlerimiz  ile yabancılara Türkiye'de ikamet alma konusunda tam yardım destek sağlıyoruz.