Türk vatandaşlığı mülk alım limiti

Türk vatandaşlığı mülk alım limiti

Türk Vatandaşlığı Mülk Alım Limiti Artık 400.000 USD
13 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan kararla 250.000 USD olan yatırımla Türk Vatandaşlığı için asgari mülk satın alma limiti resmi olarak 400.000 USD'ye yükseltilmiştir .

Ocak 2017'de Türk Hükümeti, yabancılar için Türk vatandaşlığı kazanmanın yeni bir yolunu açıkladı: Mülk yatırımı. O dönemde Türk vatandaşlığı programı için minimum satın alma fiyatı 1.000.000 USD olarak belirlenmişti.

2018 yılında yapılan yeni bir düzenlemede, Türk Vatandaşlığı almak için minimum mülk satın alma tutarının 250.000 dolara düşürüldüğü belirtildi. 12 Nisan'da yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nda Türkiye'de emlak fiyatlarının yüksek talep nedeniyle ciddi şekilde artması nedeniyle asgari emlak alım limiti 400.000 $ veya eşdeğeri dövize yükseltildi.

Türk vatandaşlığı için satın alınan mülkün 3 yıl süreyle satılamayacağını veya başkasına devredilemeyeceğini beyan eden bir beyan şartı da vardır.

Karar, bugün Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazetesinde resmen yayınlandı. Makalede, Türkiye'de mülk satın alma ve vatandaşlık için yeni düzenlemenin 13 Haziran 2022'den itibaren geçerli olacağı belirtiliyor  . Türk vatandaşlığı için asgari mülk değeri 13 Haziran 2022'ye kadar 250.000 USD olarak kalacak .
Mülkünüz Varsa Türkiye'de Ne Kadar Kalabilirsiniz?
Bir yabancı, mülkü olsun ya da olmasın, 180 gün içinde Türkiye'de 90 gün kalabilir. Ancak ev sahipleri, Türkiye'de mülk sahibi olarak belirtilen süreden daha uzun süre kalabilirler.

Oturma izni, yabancıların Türkiye'de 90 günden fazla kalmalarına izin verir. Ev sahipleri tapuları ile oturma izni başvurusunda bulunabilirler. Türkiye'de mülk sahibi olan yabancılar, ikamet izinlerini her yıl mülkiyet süresi içinde yenilemek zorundadır.

Oturma süresi, oturma izninin türüne bağlıdır. Türkiye'de farklı oturma izni türleri vardır. "Türkiye'de Oturma İzni" sayfamızdaki izin türlerine bir göz atın  .