Türkiye'de Gayrimenkul Satışlarındaki Artış: Rusya'dan Alıcılar Öncülük Ediyor

Türkiye'de Gayrimenkul Satışlarındaki Artış: Rusya'dan Alıcılar Öncülük Ediyor

Türkiye'de gayrimenkul satışlarında Rusya'dan alıcılar başı çekiyor

Türkiye'de 2023 yılında gayrimenkul satışları rekor bir hızla artıyor. Maliye Bakanlığı verilerine göre 2023 yılının ilk yarısında yabancılara 110,2 bin daire ve konut satıldı. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 81 artış gösterdi. Satın alma sayısında Ruslar başı çekerken onu Irak, İran ve Almanya vatandaşları takip ediyor.

Ruslar Türkiye'de en aktif emlak alıcıları arasında yer alıyor. 2023'ün ilk yarısında ülkede 30,7 bin daire ve ev satın alındı; bu da geçen yıla göre yüzde 140 artış anlamına geliyor. Rusların gayrimenkul talebindeki artışın ana nedenleri:

Rublenin Türk lirası karşısındaki düşük döviz kuru, Türkiye'de konutu Ruslar için daha uygun fiyatlı hale getiriyor.
Eğlence ve ikamet yeri olarak Türkiye'ye ilgi artıyor.
Gayrimenkul satın alırken Türkiye'de oturma izni alma imkanı.
Rublenin düşük döviz kuru, Türkiye'deki gayrimenkulleri Ruslar için daha uygun fiyatlı hale getiriyor. Şu anda 1 ABD doları yaklaşık 14 Türk lirası değerindedir. Bu, Rusların Türkiye'de geçen yıla göre yüzde 70 daha ucuza mülk satın alabileceği anlamına geliyor.

Türkiye Ruslar için popüler bir turizm merkezidir. 2022 yılında ülkeye 4,6 milyondan fazla Rus turist geldi. Türkiye'yi ziyaret eden pek çok Rus, ülkeye taşınmayı veya geçici olarak orada kalmayı düşünüyor.

Türkiye, mülk satın alan yabancılara oturma izni alma hakkı vermektedir. Türkiye'de oturma izni ülkede yaşama, çalışma, eğitim alma ve sağlık hizmetlerine erişim hakkı verir.

Türkiye’de konut satışlarındaki büyümenin 2023 yılı boyunca devam etmesi bekleniyor.